Poezja daje usta rzeczom niemym….Twórczości poetyckiej uczniów mała garść

Często słyszy się, że uczniowie nie czytają… Że całe dnie spędzają, żyjąc wirtualnie… Że nie tylko nie uczestniczą w życiu kulturalnym, ale zachowują się niekulturalnie… Stwierdzenia te nie dotyczą uczniów Kopernika, którzy udowadniają, że literatura jest ciekawa – ba… sami tworzą literaturę. Mają odwagę mówić o swoich emocjach – i wyrażać je w bardzo nieoczywisty sposób.

Read more

Horror jako gatunek filmowy

Horror to gatunek często ignorowany w dyskusjach akademickich. Jest jednak jednym z najbardziej ewoluujących w historii kina. Dzieła te bardzo często reprezentują nasze całe społeczeństo i nasze najprawdziwsze strachy. Przykładowo, w latach 80-90 był wielki szum wokół tech-horroru, związanego ze strachem przed nadchodzącą tenchnologią. Wtedy to wzrosła popularność J-Horrorów (Pulse, Ringu, Tetsuo: The Iron Man), przeważnie anty-technologicznych, czy horrorów Cronenberga, takich jak Videodrome czy Crimes of the Future (nie mylić z re-makiem z 2022 roku). Znacznie bardziej współczesne Talk to Me również jest swego rodzaju lustrem dla społeczeństwa, komentując kulturę social mediów i głupotę młodości. Trylogia X Ti Westa mówi o autentyczności i standardach piękna, strachu przed starością. Horror aby był straszny musi być wpierw aktualny. 

Read more

Ostatnie słowo przed wyborami, czyli o nowej debacie w nowych czasach

Zrzut ekranu 2020-10-04 15.01.42

W piątek, zgodnie z coroczną wyborczą tradycją, w naszej szkole odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Jednak, jak większość wydarzeń w czasach pandemii, przybrała ona formę zdalną. W rozmowie z przedstawicielami samorządu wzięli udział Wiktor Ostrowski (2e3), Oliwia Landa (2f3) oraz Jakub Lula (2C4).

Read more