Siatkarskie sukcesy Kopernika

W środę i czwartek (27 i 28 listopada 2024 r.) nasza szkoła wrzała z emocji, ponieważ na hali gimnastycznej rozgrywały się zawody w siatkówkę – w środę dziewcząt, a dzień później chłopców. Do naszej szkoły przyjechały drużyny z ZSP nr 1 im. Jana Szczepanika i ZSEiO – rywalizować z zespołem żeńskim oraz ZSEiO i I LO im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie – rywalizować z zespołem męskim. Zaciętym rozgrywkom przyglądali się nasi szkolni dziennikarze.

Read more

Uczniowie Kopernika podbijają Norwegię

Zimna bryza Morza Północnego, krajobraz pełen fiordów i surowej natury, a na tym tle pięcioro uczniów naszej szkoły. Wyjazd studyjny do gminy Øygarden trwał raptem kilka dni – od 19 do 22 listopada 2024 roku – jednak w pamięci uczestników zapisze się z pewnością na całe życie. Już niedługo i my przywitamy w naszych kopernikańskich progach mieszkańców Norwegii.

Dowiedzmy się, jak przebiegły te dni spędzone w skandynawskim klimacie od uczestników wymiany.

Read more

Andrzejki – magiczna, listopadowa noc

Wiedźmy, czary, magiczne kule oraz czarne koty wpisują się idealnie w ostatnie nastroje. Niedawno na naszym portalu ukazał się artykuł o Halloween oraz o dziadach. Wielu z nas jednak zna inny magiczny dzień wywodzący się z tradycji ludowych. 

Magiczna noc andrzejkowa wypada w wigilię imienin św. Andrzeja czyli z 29 na 30 listopada. Tradycja świętowania Andrzejek wywodzi się najprawdopodobniej z Grecji i w początkowych wierzeniach w ten dzień wróżby miały służyć przede wszystkim uzyskaniu wiedzy miłosnej.  

Read more

Ale za to niedziela… Niedziela będzie dla nas!

Koniec świata? Dzień żywych trupów? Halloween- w połowie listopada? 16 listopada 2024 r. wielu przechodzących ulicą Staszica lub Skargi przechodniów zadawało sobie pytanie – dlaczego w stronę szkoły w sobotni poranek zmierzają zaspani uczniowie – zamiast, jak przystało na młodzież – przyzwoicie spać do południa? Czyżby nastąpił powrót do 6-dniowego tygodnia nauki?

Odpowiedź na pytanie okazała się prosta. 16 listopada 2024 r. po raz pierwszy od wielu lat sobota była dniem pracującym dla całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. Stało się tak za sprawą remontu sieci wodociągowej, który miał miejsce 17 października – czyli w czwartek. Wówczas to konieczne było zamknięcie budynku – a że w życiu nie ma nic za darmo – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ten wolny dzień w środku tygodnia musieli odpracować w weekend. Mimo trudności związanych z miejską i podmiejską komunikacją – wielu wytrwałych dotarło na zajęcia. Jak spędzili ten czas? Warto obejrzeć nagranie przygotowane przez członków kółka dziennikarsko –medialnego.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że nie ma dla nas nic niemożliwego – dla chcącego nawet czwartek może być w sobotę 🙂 Zachęcamy do obejrzenia filmu – klikając w link poniżej.

http://e-kopernik.com.pl/wp-content/uploads/2024/11/sobota-w-szkole.mp4

Wszystkich Świętych? Halloween? A może jednak dziady?

Gdy zbliża się listopad, w sklepach – oprócz tradycyjnych chryzantem i zniczy – pojawiają się upiorne dekoracje. Kościotrupy, zoombie, laleczki Chucky i inne przerażające stwory spoglądają na nas z witryn sklepowych. Dzieci szukają przerażających strojów, by wystąpić na halloweenowych zabawach – i coraz częściej w ostatnią październikową noc wybierają się na wędrówkę po sąsiadach, z zawołaniem: „Cukierek albo psikus”. Co na temat tego – obcego w gruncie rzeczy zwyczaju – sądzą nauczyciele naszej szkoły. Postanowiłyśmy to sprawdzić.

Read more

Szkoła Liderów BEYOND BORDERS ACADEMY

Każdy człowiek ma swoje ambicje i szuka sposobów na ich realizację. Jedną z takich ścieżek jest Szkoła Liderów z siedzibą w Warszawie, która zaprasza osoby w różnym wieku i oferuje szkolenia dla liderów z różnych dziedzin: liderzy polityczni, liderzy lokalni, liderzy miejsc, młodzi liderzy.   W tym roku Szkoła Liderów otworzyła nowy kierunek pod nazwą Beyond Borders Academy (Akademia Poza Granicami) przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Kościuszkowskiej. Nazwę wybrano nie bez powodu, bo tym razem rekrutowano do niej młodzież z Polski, Białorusi i Ukrainy. Rekrutowali ambitnych chłopaków i dziewczyny, którzy mają już pewne doświadczenie w wykazywaniu się swoimi zdolnościami przywódczymi i uczestniczeniu w organizacjach. Ale jednym z ważnych kryteriów wyboru do tej Akademii była chęć jej uczestników do budowania bliskich i przyjaznych stosunków pomiędzy krajami Europy Wschodniej, które obecnie przeżywają straszny i trudny okres w swoim życiu. To właśnie stało się podstawą wyboru miejsc spotkań, miejsc na pograniczu.

Read more

Horror jako gatunek filmowy

Horror to gatunek często ignorowany w dyskusjach akademickich. Jest jednak jednym z najbardziej ewoluujących w historii kina. Dzieła te bardzo często reprezentują nasze całe społeczeństo i nasze najprawdziwsze strachy. Przykładowo, w latach 80-90 był wielki szum wokół tech-horroru, związanego ze strachem przed nadchodzącą tenchnologią. Wtedy to wzrosła popularność J-Horrorów (Pulse, Ringu, Tetsuo: The Iron Man), przeważnie anty-technologicznych, czy horrorów Cronenberga, takich jak Videodrome czy Crimes of the Future (nie mylić z re-makiem z 2022 roku). Znacznie bardziej współczesne Talk to Me również jest swego rodzaju lustrem dla społeczeństwa, komentując kulturę social mediów i głupotę młodości. Trylogia X Ti Westa mówi o autentyczności i standardach piękna, strachu przed starością. Horror aby był straszny musi być wpierw aktualny. 

Read more
1 2 3 15