Aktywizm – istota i różnorodność

Czy młodzież może zmieniać świat? Odpowiedź brzmi: tak!

Aktywizm daje młodym ludziom przestrzeń do działania, wpływu i realnej zmiany rzeczywistości. Jak można zacząć i w co się zaangażować? Sprawdźmy!

Aktywizm to zaangażowanie jednostek lub grup w działania mające na celu wprowadzenie zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych lub środowiskowych. Aktywiści dążą do promowania, kierowania lub interweniowania w reformy, aby kształtować rzeczywistość zgodnie z określonymi wartościami lub celami. W obecnych czasach młodzi ludzie mają ogromne możliwości w podejmowaniu działań społecznych. Popularne wśród młodzieży są młodzieżowe rady, inicjatywy obywatelskie oraz projekty społeczne. Coraz wyraźniej zauważa się wzrost świadomości praw i chęci działania wśród młodzieży. Jak podaje Fundacja Ważne Sprawy (raport Aktywizm Młodych 2024), blisko 90% respondentów (aktywistów, polityków młodzieżowych oraz osób w wieku 16–30 lat) za największy problem w Polsce uznaje system edukacji. Kolejnymi wskazywanymi problemami są niska aktywność obywatelska (63,8%) oraz podziały polityczne (61%). Skoro pojawia się chęć działania, to jak zacząć? W co się zaangażować?

1. Zaangażuj się w inicjatywy

Z mojego doświadczenia — m.in. bycia posłem na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, współprzewodniczącym Ruchu Nowej Szkoły, radnym Rady Dzieci i Młodzieży oraz realizatorem projektów społecznych Zaufani.net i Zaufani.net 2.0 — wiem, że samodzielne działanie jest wykonalne, ale trudne. Lepiej zacząć od działania w grupie — nie tylko zdobędziesz cenne doświadczenie, ale także kontakty, które, uwierz mi, przydają się w przyszłości.

Na terenie Krosna i okolic działają różne inicjatywy oraz stowarzyszenia, które mają realny wpływ na zmiany i aktywizację społeczeństwa m.in.:

  • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny — organizacja proklimatyczna działająca na rzecz ochrony środowiska /msk.earth/;
  • Ruch Nowej Szkoły — ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości polskiej edukacji, prowadzi także Pogotowie Praw Uczniowskich /ruchnowejszkoly.pl/;
  • Amnesty International — międzynarodowa organizacja działająca na rzecz praw człowieka; jedną z jej najgłośniejszych akcji jest Maraton Pisania Listów;
  • ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) — organizacja harcerska wspierająca rozwój młodzieży.

2. Angażuj się w lokalne działania charytatywne

  • Świetnym przykładem lokalnych inicjatyw jest zaangażowanie w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, koło wolontariatu lub wolontariat w CAM-ie.
  • Działania lokalne mogą wynikać również z Twojej inicjatywy! Możesz stworzyć własny projekt społeczny, np. w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii lub programu Samsung Solve for Tomorrow. Czasem dostrzeżenie problemu społecznego w najbliższym otoczeniu może zapoczątkować owocne działania.

3. Czy każde działanie aktywistyczne jest dobre?

Aktywizm opiera się na chęci zmiany rzeczywistości na lepsze, popartej wiedzą, dialogiem i etycznym podejściem. Patoaktywizm natomiast to działania, które mogą być szkodliwe i destabilizujące sytuację społeczną, zamiast prowadzić do jej poprawy.

Każde działanie, o ile ma merytoryczny powód oraz nie zakłóca ani nie destabilizuje ładu społecznego, jest dobre i pożądane. Każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich opinii, domagania się respektowania swoich praw oraz działania na rzecz wspólnego dobra.

Franciszek Papciak, kl. II D


Przypis autora: Jeśli chciałbyś zacząć działać społecznie, ale nie wiesz jak, z miłą chęcią Ci pomogę. 🙂 Napisz do mnie na Instagramie (f.k.papciak) lub wyślij e-mail na (Franciszek_papciak@ruchnowejszkoly.pl), a coś razem zdziałamy!


Literatura: Fundacja Ważne Sprawy: Świeży raport o młodych aktywistach! – Artykuł – ngo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.