Co nas odrzuca w drugiej osobie?

Relacje międzyludzkie są pełne indywidualizmu, różnorodne i wymagają delikatności. Każdy z nas ma własne zdanie na temat tego, co pozytywnie postrzega w drugim człowieku, a co nie. W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet przeprowadziłam więc sondę wśród uczniów Kopernika (szczególnie dziewcząt) na temat tego, jakie zachowania automatycznie odrzucają nas od drugiej osoby? Oto jej wyniki:
– Brak higieny osobistej – jest to najczęściej wymieniana odpowiedź.
Choć wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszą cechą i bardzo popularne jest przysłowie: „Nie oceniaj książki po okładce”, to na pierwszym etapie relacji może znacząco wpłynąć na postrzeganie drugiej osoby. Brudne paznokcie, tłuste włosy czy nieświeży zapach sprawiają, że czujemy się niekomfortowo w towarzystwie takiego człowieka i podświadomie nie mamy ochoty na kolejne spotkania.
„Dbałość o siebie to także forma szacunku dla drugiej osoby” – jak odpowiedziała jedna pytana.
– Brak pewności siebie – osoba która nie wierzy w siebie, może być postrzegana jako mniej interesująca lub niezdecydowana.
W relacjach, szczególnie na początku, zbyt duże wahanie czy brak odwagi do podejmowania decyzji mogą sprawić, że druga osoba poczuje się zniechęcona.
W waszych wypowiedziach pojawiło się też sformułowanie „pick me boy„- odbierane bardzo negatywnie. Oznacza ono chłopaka, który stara się zdobyć dziewczynę poprzez wzbudzanie w niej litości i umniejszanie sobie. Z waszych odpowiedzi wynika jednak, że ma to zupełnie odwrotny skutek i taka postawa od razu odrzuca drugą osobę.
– Brak ambicji i pasji – szukamy osób, które mają swoje pasje, zainteresowania i cele.
Osoba, która nie ma żadnych zainteresowań lub nie dąży do realizacji swoich marzeń, może być postrzegana jako mało atrakcyjna lub po prostu nudna. Bycie „nijakim” i nieposiadanie własnego zdania sprawia, że nie mamy o czym rozmawiać, co może prowadzić do wypalenia się relacji. Z kolei osoby z pasją, które mają ambicje i cel w życiu, często przyciągają uwagę i podziw.
– Egocentryzm i brak empatii – relacje powinny opierać się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Kiedy jedna osoba wciąż koncentruje się na sobie, ignorując uczucia drugiej strony, może doprowadzić to do rozczarowań. Szczególnie odnosi się do relacji romantycznych. Brak empatii, zainteresowania potrzebami i emocjami partnera lub partnerki sprawiają, że związek staje się jednostronny, a to nie sprzyja jego rozwojowi.
Szczególnie w przypadku relacji damsko – męskich niemile widziane jest też:
– Zbyt szybkie wyrażanie oczekiwań – choć każda relacja rozwija się w innym tempie i u każdego wygląda inaczej, to wyrażenia takie jak: „…kiedy zamieszkamy razem to…” lub: „…co byś mi odpowiedziała, gdybym ci się oświadczył?”- skierowane do tyle co poznanej drugiej osoby mogą ją przerazić. Wielu z nas nie jest jeszcze gotowych, by w pełni wkroczyć w dorosłe życie, takie więc rozmowy mogą być niekomfortowe, gdyż jeszcze poważnie nie myślimy o odległej przyszłości.
Jak wspomniałam na początku, każda relacja jest kwestią indywidualną, pomimo tego istnieją pewne zachowania czy cechy, które odrzucają znaczną część ludzi. Jeżeli chcemy nawiązywać nowe przyjaźnie, to powinniśmy mieć na uwadze, czym możemy zniechęcić do siebie drugą osobę.
Aleksandra Wilk