Z kamerą wśród aktorów

Już 6 czerwca o godz. 18.00 w sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza odbędzie się premiera spektaklu „Wielebni” w wykonaniu działającej w Koperniku grupy teatralnej Marysia. Jest to jeden z punktów obchodu jubileuszu szkoły – która świętuje właśnie swoje 125-lecie. Warto podejrzeć, co dzieje się za kulisami.

Nasz dziennikarz śledczy złożył w swym raporcie zawiadomienie o dziwnych odgłosach wydobywających się cyklicznie w piątkowe popołudnia z małej sali gimnastycznej. Redakcję zainteresowała ta informacja i zaczęła śledzić owe odgłosy. Para naszych najlepszych dziennikarzy postanowiła, że zmierzy się z tym, co znajduje się za drzwiami.

Mała sala gimnastyczna okupowana jest przez słabo udokumentowany gatunek. Gatunek ten wywodzi się zapewne ze starożytnej Grecji, gdzie postała komedia antyczna. Dzięki globalizacji gatunek rozprzestrzenił się po całej Ziemi. Do naszej szkoły zawędrował przeszło 24 lata temu. Aktorzy z Kopernika (łac. Copernicus actores), jak nazywa się ten gatunek, którzy tworzą podgatunek „Teatr Marysia”, zawędrowali do I LO samoistnie, a w grupę zebrała ich znana uczniom pani Gertruda Dynowska -Trybus. Gatunek ten ma w sobie dwie cechy: po pierwsze na każdym etapie życia można się w niego zmienić, po drugie – nie potrafi usiedzieć w miejscu. Od momentu powstania grupy, uczniów z podgatunku ,,teatr Marysia” daje się poznać po żywym i głośnym zachowaniu. Aktorzy (jak będziemy ich nazywać w dalszej części artykułu) kochają blask reflektorów i skrzypienie desek sceny do tego stopnia, że często stają na niej, by pokazać swoje możliwości w takich dziełach jak: „Wesele” Wyspiańskiego, „Sen nocy letniej” – Sheakspear’a, czy „Skąpiec” Moliera. Dwójka naszych dziennikarzy podjęła próbę dostania się do tegoż gatunku – i stanęła na wysokości zadania.

Od wielu miesięcy pracujemy z nimi, staramy poznać ich zwyczaje i usposobienie. Po tym czasie spędzonym z nimi jestem pewna, że sama stałam się Aktorem – powiedziała nasza dziennikarka.

W tym roku teatr Marysia zabrał się za Mrożka. „Wielebni”, bo taki tytuł nosi sztuka, jest spektaklem, który aktorzy zagrają na 125- leciu szkoły. Jest to nieoczywista pozycja, mniej znane dzieło tego autora, dlatego zaciekawiło nas, dlaczego właśnie ono zostało wybrane. By zrozumieć tę decyzję, zapytaliśmy pani Dynowskiej – Trybus i dostaliśmy taką odpowiedź:

Szukałam czegoś oryginalnego, z ciekawym, uniwersalnym tematem, a ponieważ najbardziej cenię sobie sztukę awangardową, to padło na dramat Mrożka. Cenię „teatr absurdu”, groteskę, jakiś rodzaj surrealizmu, a Mrożek taki właśnie jest. Sztuka „Wielebni” daje wiele możliwości interpretacyjnych.

„Wielebni” są sztuką ciekawą, pomimo że nieoczywistą, to jednak z uniwersalnym przekazem. Aktorzy mają duże pole do popisu, ponieważ Mrożek tworzy postacie niejednoznaczne, na pierwszy rzut oka wydają się typowe i proste, jednak wraz z przebywaniem z nimi, zaczynamy dostrzegać ich głębię.

W tym roku w teatrze Marysia pojawiło się kilka nowych twarzy. Cała obsada daje z siebie wszystko, warto byłoby ją bliżej poznać:

Przemysław Płatek – Wielebny Edward Bloom

Karolina Zabawa – Wielebna Gloria Burton

Katarzyna „Moon” Schabińska – Maria Simpson

Mateusz Fałat – Prof. Ned Wilkinson

Marysia Macieik – Ami Wilkinson

Anika Koba – Ciotka Róża

Karolina Wacek – Betty

Błażej Ćwiąkała – Tomasz

Wiktor Chruszcz – Cziko

Kinga Moskal oraz Gosia Janik – pomoc artystyczna w każdym aspekcie

Jak już wspominaliśmy, aktorzy nie potrafią usiedzieć cicho, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten fakt. Przez ostatni tydzień dzielnie pracowaliśmy, zbierając od nich informacje. Chcieliśmy zajrzeć do ich umysłów i serc, więc dopytywaliśmy, dlaczego kochają teatr. Wśród odpowiedzi znalazło się bardzo dużo informacji:

– Nie wyobrażam sobie życia bez teatru,

– Teatr to dla mnie odskocznia od wszystkiego,

– Teatr jest dla mnie możliwością ekspresji.

Materiał zaprezentowany w artykule jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, nasi śledczy wciąż zbierają informacje, na temat przygotowań do premiery, a zaprzestaną działań dopiero w momencie, kiedy ów szczególny gatunek ucznia przestanie funkcjonować (co nie stanie się zbyt prędko). Społeczeństwo powinno się dowiedzieć więcej na temat tego gatunku, więc bierzemy sobie za punkt honoru, by informować o przełomach w śledztwie.

Aktorzy natomiast zapraszają na premierę spektaklu „Wielebni” w RCKP dokładnie 6.06.2025 r. o godzinie 18:00. Widzimy się po dwóch stronach sceny!

Moon Schabińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.